• Somuncu Baba: Askin Sirri

    Somuncu Baba: Askin Sirri

    ★★★★½

    "العشق ليس ان تحب الجميل
    بل رؤية من تحب جميلا"

    "ان كان قلبك معي فأنت بجانبي ولو كنت في اليمن، وان لم يكن قلبك معي فأنت بعيد ولو كنت بجانبي"

  • My Mother

    My Mother

    ★★★★★

    - "اولئك الذين ليس لديهم هدف في الحياة
    يميلون الى خلق اهدافهم الخاصة
    وهدف امي كان انا"

    "ظننت انني ساقترب من نفسي كلما ابتعدت عن قريتي..
    هل يصل الانسان الى السماء اسرع عندما يتخلص من جذوره؟"

    "عندما مات ابي، شعرت بالفراغ بداخلي
    فراغ الاشياء التي لن نختبرها ابدا"

    "يتطلب الأمر وقتا ليتقبل المرء الالم
    ويحتاج الى الدخول الى شرنقته ليداوي جراحه

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    - "Just because my dreams are different from yours doesn't mean they're unimportant"
    ان احلامي فقط مختلفة عن احلامك هذا لا يعني انها ليست مهمة
    ---------------
    - "Girls have to go into the world and make their own minds about things"
    ---------------
    - "I feel like women... they have minds, they have souls as well as just hearts. and they've ambition, and they've got talent as well as beauty. and I am so sick of people saying that love is…

  • One Love

    One Love

    "أن تكون بطلاً، يعني أن تستمر بالركض، بالرغم من معرفتك بأنك ستخسر يوماً ما"

  • The Professor and the Madman

    The Professor and the Madman

    ★★★★★

    " أنها حرية ! أستطيع الطيران من هذا المكان على ظهور الكتب ، لقد وصلت إلى نهاية العالم على أجنحة الكلمات "



    " عندما أقرأ .. لا أحد يلاحقني ، عندما أقرأ أكون أنا من يطارد "
    ”When I read no one is after me.
    I can fly out of this place on the backs of books. I’ve gone to the end of the world on the wings of words.”

  • Silenced

    Silenced

    ★★★½

    "أكثر الأشياء الغالية والثمينة في العالم ...لا يمكن ان تُسمع او تُرى ، بل يشعرها القلب"
    هيلين كيلر



    "اننا لا يجب ان نقاتل لنغير العالم ، بل يجب ان نقاتل من اجل تغيير انفسنا"

  • Storm Boy

    Storm Boy

    ★★★★★

    "any story that's good has to go wrong before it gets better"
    "اي قصة جيدة يجب ان تسوء قبل ان تتحسن"
    -------------------------------------------------------------------------------------------------
    "sometimes I think it's better not to have anyone to care about, that way you won't get hurt"
    "احيانا اعتقد انه من الافضل عدم الاهتمام باي شخص , بهذه الطريقة لن تتاذى"
    -------------------------------------------------------------------------------------------------
    "sometimes you gotta do what you know is right, even if they're gonna hate you for it"
    "احيانا يجب ان تفعل ما تراه صوابا, حتى لو سيكرهونك على ذلك"
    -------------------------------------------------------------------------------------------------

  • Suffragette

    Suffragette

    “I’d rather be a rebel than a slave”
    “If you want me to respect the law then make the law respectable”
    "we don't want to be law breakers, we just want to be law makers "

  • Hacksaw Ridge

    Hacksaw Ridge

    ★★★★★

    "but those who hope in the Lord will renew their strength. They will soar on wings like eagles; they will run and not grow weary, they will walk and not be faint."
    "لكن اولئك الذين ياملون في الرب سوف يجددون قوتهم دائما, سيحلقون بالاجنحة مثل النسور,وسيركضون بلا تعب, وسيمشون بلا خوف"
    -------------------------------------------------------------------------------------------------
    "murder is the worst sin of all, and to take another man's life, that is the most egregious sin in the lord's sight"
    "القتل اعظم الكبائروان تسلب حياة…

  • Patrick Melrose

    Patrick Melrose

    ★★★★

    - Cruelty is the opposite of love, not some inarticulate expression of it.

    -Life is just the history of things we pay attention to. The rest is just packaging

  • Love, Rosie

    Love, Rosie

    ★★★

    "Choosing a person that you want to share your life with,is one of the most important decisions any of us makes,ever. Because when it's wrong, it turns your life to grey. And sometimes you don't even notice until you wake up one morning and realize years have gone by. -Rosie. "

  • The Duchess

    The Duchess

    ★★★★

    "أشعر أنني قمت بأشياء في حياتي متأخرة جدا، وأشياء أخرى قبل وقتها بكثير.."
    -----------------------------------------------------------------------------------------
    الحسرات ستاتي مهما حاولنا تجنبها ... يجب ان نواصل الكفاح والا نستسلم ابدا
    -----------------------------------------------------------------------------------------