Sort by

Baz has logged 648 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
God's Pocket

God's Pocket

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In Your Eyes

In Your Eyes

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Jour de fête

Jour de fête

1949
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jack Ryan: Shadow Recruit

Jack Ryan: Shadow Recruit

2014
×
★★
Edit this entry  
21
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Video Games: The Movie

Video Games: The Movie

2014
×
★½
Edit this entry  
19
Spies

Spies

1928
×
★★★
Edit this entry  
18
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
When the Garden Was Eden

When the Garden Was Eden

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Out Of The Clear Blue Sky

Out Of The Clear Blue Sky

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Bill Burr: You People Are All The Same

Bill Burr: You People Are All The Same

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★
Edit this entry  
12
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
True Grit

True Grit

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Everything or Nothing

Everything or Nothing

2012
×
★★★
Edit this entry  
09
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★
Edit this entry  
08
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tusk

Tusk

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★½
Edit this entry  
03
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Three Burials of Melquiades Estrada

The Three Burials of Melquiades Estrada

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry