Sort by

Baz has logged 42 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
Fury

Fury

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
[REC]

[REC]

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Read the review Edit this entry  
19
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Session 9

Session 9

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Oculus

Oculus

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry