Sort by

Baz has logged 618 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cisco Pike

Cisco Pike

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Time

Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
SOL

SOL

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Starfighter

The Last Starfighter

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Happy New Year, Charlie Brown

Happy New Year, Charlie Brown

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Model Shop

Model Shop

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Family Tour

A Family Tour

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nobody's Daughter Haewon

Nobody's Daughter Haewon

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Woman Is the Future of Man

Woman Is the Future of Man

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Journey to the Beginning of Time

Journey to the Beginning of Time

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Versus

Versus

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
New Fist of Fury

New Fist of Fury

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ava

Ava

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry