Sort by

Baz has logged 56 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fury

The Fury

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
976-EVIL

976-EVIL

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Woman in Black

The Woman in Black

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
See No Evil

See No Evil

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Deeper You Dig

The Deeper You Dig

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cube

Cube

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last House on the Left

The Last House on the Left

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Raven

The Raven

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry