Sort by

Gal has logged 172 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fist Fight

Fist Fight

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Baywatch

Baywatch

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry