Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Three Deaths of Marisela Escobedo

The Three Deaths of Marisela Escobedo

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Selena

Selena

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Red Dawn

Red Dawn

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Secret of the Wings

Secret of the Wings

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Colombiana

Colombiana

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Brave

Brave

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mulan

Mulan

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ready to Mingle

Ready to Mingle

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Trolls

Trolls

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry