Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
F9

F9

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Daisy Jones & the Six

Daisy Jones & the Six

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Killers

The Killers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
21-87

21-87

1963
×
Edit this entry  
08
Very Nice, Very Nice

Very Nice, Very Nice

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
City of Gold

City of Gold

1957
×
Edit this entry  
08
Paul Tomkowicz: Street Railway Switchman

Paul Tomkowicz: Street Railway Switchman

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
08
Allures

Allures

1961
×
Read the review Edit this entry  
08
Hurry, Hurry!

Hurry, Hurry!

1957
×
Read the review Edit this entry  
08
The Wonder Ring

The Wonder Ring

1955
×
Read the review Edit this entry  
08
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
Edit this entry  
08
Rose Hobart

Rose Hobart

1936
×
Read the review Edit this entry  
08
Rhythm in Light

Rhythm in Light

1934
×
Read the review Edit this entry  
04
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Red Badge of Courage

The Red Badge of Courage

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Let There Be Light

Let There Be Light

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
49th Parallel

49th Parallel

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Listen to Britain

Listen to Britain

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry