Nick has logged 448 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Doors

The Doors

1991
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
Friday

Friday

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
House

House

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Battle Wizard

The Battle Wizard

1977
×
★★★½
Edit this entry  
16
Old School

Old School

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Edge

The Edge

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Gayniggers from Outer Space

Gayniggers from Outer Space

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Beau

Beau

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Journey to Synesthesia

Journey to Synesthesia

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
16
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Friday

Friday

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Room

The Room

2003
×
★★★½
Edit this entry  
03
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Songbird

Songbird

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
½
Edit this entry  
25
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★½
Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Others

The Others

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★½
Edit this entry  
23
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
21
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Pictured

Pictured

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Nocturne

Nocturne

2020
×
★½
Read the review Edit this entry