Sort by

fiona has logged 209 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shakespeare and Victor Hugo's Intimacies

Shakespeare and Victor Hugo's Intimacies

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Family Like Many Others

A Family Like Many Others

1949
×
★★★
Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Violin

The Violin

2005
×
★★★½
Edit this entry  
24
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tequila

Tequila

1992
×
Edit this entry  
18
Midaq Alley

Midaq Alley

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Good Girls

The Good Girls

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lola

Lola

1989
×
★★★
Edit this entry  
16
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
(Fool Time) Job

(Fool Time) Job

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
In Her Boots

In Her Boots

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Red Dawn

Red Dawn

1989
×
★★★
Edit this entry  
10
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Canoa: A Shameful Memory

Canoa: A Shameful Memory

1976
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Place Without Limits

The Place Without Limits

1978
×
★★★★
Edit this entry  
03
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Even the Wind Is Afraid

Even the Wind Is Afraid

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rent

Rent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Vampire

The Vampire

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Él

Él

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Salon Mexico

Salon Mexico

1949
×
Edit this entry  
13
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
Edit this entry  
13
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The King of the Neighborhood

The King of the Neighborhood

1950
×
Edit this entry  
10
Zama

Zama

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Oh Willy...

Oh Willy...

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Enamorada

Enamorada

1946
×
Read prior review Edit this entry  
03
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Muto

Muto

2008
×
Read the review Edit this entry  
02
Food

Food

1992
×
Read the review Edit this entry  
02
Mound

Mound

2011
×
Read the review Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry