Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
Read the review Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Supernova

Supernova

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
04
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Touchez Pas au Grisbi

Touchez Pas au Grisbi

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Le Jour Se Lève

Le Jour Se Lève

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Beat That My Heart Skipped

The Beat That My Heart Skipped

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Edit this entry  
12
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
04
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In Between

In Between

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
St. Trinian's

St. Trinian's

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Vibrations

Good Vibrations

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry