• DC League of Super-Pets

    DC League of Super-Pets

    ★★½

    bro taylor 🫶🏼🫶🏼

  • Ms. Marvel

    Ms. Marvel

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Really bad. Two stars for it as a whole and the extra half just for Carol at the end

  • Mary's Land

    Mary's Land

    ½

    If I could’ve put a lower rating I would’ve.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★★

    This is gonna be so contradictory considering the rating I put, but here’s the thing, I was left very underwhelmed by this film, although not bad at all still it wasn’t good enough.

    Now… on the other hand, Wandita písame porfa.

    4 stars because Wanda is in it and there are no other reasons.

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    I don’t understand why nobody sees how good Rebecca Ferguson is in this. Like, I would actually nominate her for supporting actress, but nobody even considers her.


    Also, Denis is god.

  • Spencer

    Spencer

    ★★★★★

    I know I have watched this 5 times now and I can’t bring myself to stop because every time it gets better than the last. Kristen Stewart as Diana is mesmerizing. The movie does a wonderful job in portraying her feelings to the audience and not just that, the things she craved to do. I consider this, in fact, a love letter to her. Everything is a tribute to her memory. The fact that it is not nominated for score,…

  • Spencer

    Spencer

    ★★★★½

    Today I can officially declare myself gay. I entered the theater as a lesbian, and left as a reborn gay woman.

    (For the record, I appreciate this movie way beyond Kristen Stewart but because of this I see myself forced to come out a second time)

    Thank you for your time.

  • House of Gucci

    House of Gucci

    ★★½

    Mediocre.

  • Black Swan

    Black Swan

    ★★★★★

    I’m gonna go ahead and say it. Natalie Portman’s performance in this movie has to be my favorite of all time. It leaves me speechless every single time.

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley

    ★★★½

    Worst sequel ever. How can this be Carol 2? I’m disappointed. (ok not funny)
    Also: Cate Blanchett… mommy..

  • Titane

    Titane

    I’ve got no idea what I’m supposed to say or do. I simply don’t have a clue on how I feel about this.

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★½

    This movie started in a very high note and managed to intrigue me from the very start. However, right in the middle, it became too confusing and exhausting to watch. Up to some point, I really enjoy when something confuses me, but this one was too much for me. I liked some symbolisms but others seemed pointless and didn’t make me want to understand them.

    Above all, I still enjoyed some of it and there’s some good out of this. Dev Patel was stunning and the ending, I believe, it was right on point. Nevertheless, this just wasn’t my kind of movie.