Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
14
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Host

Host

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Catfight

Catfight

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
I See You

I See You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Mary

American Mary

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Helter Skelter: An American Myth

Helter Skelter: An American Myth

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
24
1BR

1BR

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Meditation Park

Meditation Park

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Relic

Relic

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dark Mirror

The Dark Mirror

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Rental

The Rental

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Holy Hell

Holy Hell

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Rabid

Rabid

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Truth

The Truth

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Secret Beyond the Door

Secret Beyond the Door

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The High Note

The High Note

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Laggies

Laggies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry