Jane has logged 155 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Interiors

Interiors

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ida

Ida

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Arbor

The Arbor

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Walking and Talking

Walking and Talking

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Heartburn

Heartburn

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Borgman

Borgman

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hannah Takes the Stairs

Hannah Takes the Stairs

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
What If

What If

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Funny Ha Ha

Funny Ha Ha

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
About Time

About Time

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ira & Abby

Ira & Abby

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Violent

Violent

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bernie

Bernie

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
2 Days in Paris

2 Days in Paris

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Power of the Witch: Real or Imaginary?

The Power of the Witch: Real or Imaginary?

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fading Gigolo

Fading Gigolo

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry