Firequackers has logged 192 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Sister's Keeper

My Sister's Keeper

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Happening

The Happening

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cats & Dogs

Cats & Dogs

2001
×
★★
Edit this entry  
26
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween II

Halloween II

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
Read the review Edit this entry  
01
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ma

Ma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Boy

The Boy

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
300

300

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black and Blue

Black and Blue

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry