Alex has logged 335 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Anthropocene: The Human Epoch

Anthropocene: The Human Epoch

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Togo

Togo

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blow It to Bits

Blow It to Bits

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cave

The Cave

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Always in Season

Always in Season

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Johnathan Documentary

The Amazing Johnathan Documentary

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Darling Supermarket

My Darling Supermarket

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
How to Steal a Country

How to Steal a Country

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Australian Dream

The Australian Dream

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Toni Morrison: The Pieces I Am

Toni Morrison: The Pieces I Am

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The War Room

The War Room

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In a Whisper

In a Whisper

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Out of the Present

Out of the Present

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Máxima

Máxima

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lynch: A History

Lynch: A History

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
They Call Me Babu

They Call Me Babu

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Max Richter's Sleep

Max Richter's Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Forum

The Forum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry