Alex has logged 41 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sibyl

Sibyl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ice on Fire

Ice on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chicuarotes

Chicuarotes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frankie

Frankie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Climb

The Climb

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Swallows of Kabul

The Swallows of Kabul

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Witch

The Witch

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wandering Earth

The Wandering Earth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love Is Strange

Love Is Strange

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry