Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
Read the review Edit this entry  
16
Belle

Belle

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mother/Android

Mother/Android

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Magician

The Magician

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hot Shots! Part Deux

Hot Shots! Part Deux

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Little Man

Little Man

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
04
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Village

The Village

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pottersville

Pottersville

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
Swing Shift

Swing Shift

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Made of Honor

Made of Honor

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Read the review Edit this entry  
31
Babes In Toyland

Babes In Toyland

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hot Mess Holiday

Hot Mess Holiday

2021
×
Edit this entry  
28
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beanie Mania

Beanie Mania

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bathtubs Over Broadway

Bathtubs Over Broadway

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Last Ounce of Courage

Last Ounce of Courage

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
17
A Diva's Christmas Carol

A Diva's Christmas Carol

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry