RSS feed for Fisherman John

Fisherman John has logged 19 entries for films released in the 1950s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
From All of Us to All of You

From All of Us to All of You

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Wayward Bus

The Wayward Bus

1957
×
★★★
Edit this entry  
29
The Blob

The Blob

1958
×
★★
Edit this entry  
24
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry  
04
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Edit this entry  
17
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Edit this entry  
12
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★½
Edit this entry  
11
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Edit this entry  
09
The Seafarers

The Seafarers

1953
×
Read the review Edit this entry  
09
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
08
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
★★½
Edit this entry  
08
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
★★
Edit this entry