RSS feed for Fisherman John

Fisherman John has logged 81 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★½
Edit this entry  
31
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★½
Edit this entry  
31
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Change-Up

The Change-Up

2011
×
★★
Edit this entry  
30
Bean

Bean

1997
×
★★★
Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★
Edit this entry  
29
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★
Edit this entry  
28
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Beverly Hills Cop II

Beverly Hills Cop II

1987
×
★½
Edit this entry  
27
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★½
Edit this entry  
24
Kan du vissla Johanna?

Kan du vissla Johanna?

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Bright

Bright

2017
×
★½
Edit this entry  
22
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hostel

Hostel

2005
×
★★½
Edit this entry  
17
Grease

Grease

1978
×
★★★
Edit this entry  
16
The Ketchup Effect

The Ketchup Effect

2004
×
Edit this entry  
16
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
★½
Edit this entry  
14
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Loose Cannons

Loose Cannons

2010
×
★★
Edit this entry  
13
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Break-Up

The Break-Up

2006
×
★★½
Edit this entry  
11
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
08
El Camino Christmas

El Camino Christmas

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Reign Over Me

Reign Over Me

2007
×
★★★
Edit this entry  
06
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Edit this entry  
05
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Edit this entry  
05
Clueless

Clueless

1995
×
★★½
Edit this entry  
04
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Edit this entry