Fisherman John has logged 450 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
JerryMaja's Detective Agency - The First Mystery

JerryMaja's Detective Agency - The First Mystery

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Ronnie Coleman: The King

Ronnie Coleman: The King

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Farsan

Farsan

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Watership Down

Watership Down

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cake General

The Cake General

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Kan du vissla Johanna?

Kan du vissla Johanna?

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
From All of Us to All of You

From All of Us to All of You

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bao

Bao

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Christmas Mail

Christmas Mail

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Click

Click

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★
Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Edit this entry  
03
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Cargo

Cargo

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Late Bloomer

The Late Bloomer

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Laws of Attraction

Laws of Attraction

2004
×
Read the review Edit this entry  
24
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Edit this entry  
19
Tristan & Isolde

Tristan & Isolde

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★
Read the review Edit this entry