RSS feed for Fisherman John

Fisherman John has logged 58 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Stroller Strategy

The Stroller Strategy

2012
×
★½
Edit this entry  
31
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Raid

The Raid

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★½
Edit this entry  
30
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★
Edit this entry  
29
The Blob

The Blob

1958
×
★★
Edit this entry  
29
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
Garden State

Garden State

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Spanglish

Spanglish

2004
×
Read the review Edit this entry  
27
Elf

Elf

2003
×
★★
Edit this entry  
27
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
The Architecture of the Trees

The Architecture of the Trees

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Kids

Kids

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Gummo

Gummo

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★½
Edit this entry  
25
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★½
Edit this entry  
25
Hobo with a Shotgun

Hobo with a Shotgun

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hobo with a Shotgun

Hobo with a Shotgun

2007
×
★½
Edit this entry  
25
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
★★½
Edit this entry  
22
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Edit this entry  
22
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cherry Bomb: The Documentary

Cherry Bomb: The Documentary

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★
Edit this entry  
14
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
★★
Edit this entry  
12
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
The Web

The Web

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Creep 2

Creep 2

2017
×
★½
Edit this entry  
11
Creep

Creep

2014
×
★★
Edit this entry  
11
Far Cry

Far Cry

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★½
Edit this entry  
11
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★
Edit this entry  
10
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★
Edit this entry  
09
Flower Boy: A Conversation

Flower Boy: A Conversation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★½
Edit this entry  
08
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Edit this entry