Fisherman John has written 267 reviews for films during 2019.

  • You Don't Mess with the Zohan

    You Don't Mess with the Zohan

    ★★½

    The lesser version of The Dictator. They both end up in Manhattan with a love interest that goes completely against them as induviduals.

  • Ferris Bueller's Day Off

    Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

    The beginning of this film is iconic. Most teens in highschool probably live up to it.

  • Magic Numbers: Hannah Fry's Mysterious World of Maths

    Magic Numbers: Hannah Fry's Mysterious World of Maths

    Probably shouldnt log this since I slept through half of it. Atleast I think I did. Thats how this depressive type of education affects me. 

    :))

  • The Dictator

    The Dictator

    ★★★½

    I always have a great time revisiting this comedy gem. Actually got funnier as Ive aged. Which is a bit concerning for me.

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★½

    Took me 2 diffrent sittings to finish this film but it was well worth it. Really liked the last hour as it definitely became way more comedic combined with the climax. Will probably watch it as a whole sometime soon.

  • From All of Us to All of You

    From All of Us to All of You

    ★★½

    Ferdinand is actually the best, cutest and most awesome part about this Otherwise weirdchamp tradition :))

  • Toy Story 3

    Toy Story 3

    ★★★★½

    This recent rewatch actually made me appreciate the film even more. Such a great emotional ending. All around great film and it was entertaining for both me and my 8 yo sibling. Feelsgoodman

  • Bolt

    Bolt

    ★★

    Watching this right after the incredible Toy Story 3 might have lowered it a bit. Pretty cute at times, but mostly annoying.

  • Papers, Please: The Short Film

    Papers, Please: The Short Film

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Such a good short that lives up to the equally amazing game. 

    :))

  • Revolution

    Revolution

    ½

    Great film if you have a hard time falling asleep!

  • The Hotline Miami Story

    The Hotline Miami Story

    ★★★

    I actually played Hotline Miami 2 first back when it was released and there hasn’t been any other recent games that has had me so indulged as the Hotline Miami masterpieces. Truly something special and the incredible ”Hotline Miami feel” is hard to replicate. Haven’t felt so strongly for videogames in years. Truly something special.

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★

    Seen it on the big screen. An experience I wont forget. Great film and great audience in the saloon.