• The Hotline Miami Story

    The Hotline Miami Story

    ★★★

    I actually played Hotline Miami 2 first back when it was released and there hasn’t been any other recent games that has had me so indulged as the Hotline Miami masterpieces. Truly something special and the incredible ”Hotline Miami feel” is hard to replicate. Haven’t felt so strongly for videogames in years. Truly something special.

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★

    Seen it on the big screen. An experience I wont forget. Great film and great audience in the saloon.

  • Nowhere, Nobody

    Nowhere, Nobody

    ★★★★

    See the ghost of where I was, lonesome as I was

    Finally got SRS on vinyl. Couldnt be happier!

  • Paddington 2

    Paddington 2

    ★★★★★

    Incredible. 
    Can’t wait to watch this with my nephew this Christmas break.

  • Scary Movie

    Scary Movie

    ★★★★

    Chilin, killin

  • The Third World

    The Third World

    ★★★

    Im not that facinated by human achivement. Of course I like Jimi Hendrix, of course. 

  • Zombieland: Double Tap

    Zombieland: Double Tap

    ★★★

    Thoughts of the film as of now, right after watching it

    The film has the same concept as the first film and Im actually quite happy about that. Zombie kill of the week, the diffrent rules and other Zombieland 1 things made its way into this film and will probably make it smooth to rewatch them both back to back in the future. The film also had an entertaining intro with that master of puppets montage. 

    Little Rock should be…

  • Sami Blood

    Sami Blood

    ★★½

    Most uncomfortable part was when she went to that swedish dude, and she actually got to stay at his house. They didnt even know eachother?? And that conversation with his parents the next morning..

  • High Anxieties - The Mathematics of Chaos

    High Anxieties - The Mathematics of Chaos

    Well made, although a bit pessimistic. Most likely because it was made 2008 during the great recession.

  • Saturday Night Fever

    Saturday Night Fever

    ★★★

    Could have bought it on vinyl for 5 USD on a secound hand store but I was too afraid. Top 10 biggest regrets of my life.

  • The Wayward Bus

    The Wayward Bus

    ★★★

    As the same case with East of Eden, The films of Steinbecks work doesnt do him justice. Even though the films are good,theyre nothing compared to his written work.

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

    Saw this three times in the cinema and once home. All because of Sam Rockwell. Love him till death.