Fisherman John has written 16 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Paddington 2

    Paddington 2

    ★★★★★

    Incredible. 
    Can’t wait to watch this with my nephew this Christmas break.

  • Planet Earth

    Planet Earth

    ★★★★★

    The commentary makes this series feel so cozy. Like you´re cuddled up in your bed and listen to an old man reading a book for you.

  • National Lampoon's Van Wilder

    National Lampoon's Van Wilder

    ★★★★★

    I have seen some horrible films lately so this rewatch had to make up for it. There’s something about this film I can’t put to words but I completely love it!

  • My Neighbor Totoro

    My Neighbor Totoro

    ★★★★★

    Proud to have seen this on the big screen!

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally...

    ★★★★★

    Almost perfect romantic comedy. Will totally love this film forever and ever.

  • Taxi Driver

    Taxi Driver

    ★★★★★

    In my eyes the definition of a true classic.

  • Inglourious Basterds

    Inglourious Basterds

    ★★★★★

    My alltime favourite scene from Tarantino has to be the italian scene. So damn funny.

  • National Lampoon's Van Wilder

    National Lampoon's Van Wilder

    ★★★★★

    As of now this is one of my alltime favourite films. (2019-10-12)

  • The Beach Bum

    The Beach Bum

    ★★★★★

    There hasn’t been another film this year that has had me as invested as I have been to Moondog these last 90 minutes. This film had me smiling and laughing the whole runtime, and I really love how positive the whole vibe of the film is. Loved Snoop and Martin Lawrence. 
    My new favourite stoner comedy for sure!

  • A Day in the Life of Tyler1

    A Day in the Life of Tyler1

    ★★★★★

    One of the finest films ever made. Finally here on Letterboxd, Ive been waiting for it to be added for more than a year now. T1 is in his absolute prime, kicking some ass and saving America like he always does!

  • East of Eden

    East of Eden

    ★★★★★

    East of Eden

    Welcome to the beautiful Salinas Valley, California. This is where Steinbecks East of Eden is set. In the film we follow Adam Trask and his family contrary to the book where we follow two diffrent families for three generations. The film is only about the last third of what the book has to offer which is a bit sad but at the same time I can understand how hard it would be to create a film about…

  • Manchester by the Sea

    Manchester by the Sea

    ★★★★★

    Review of Manchester by the Sea

    The 2016 drama Manchester by the Sea is Kenneth Lonergans third feature film.
    With many positive reviews for Lonergan’s
    previous films and his well written scripts
    that has landed him two previous Oscar Nominations; for Gangs of New York and You Can Count on Me, he had the bar set high for his latest feature.

    Lee Chandler is a lifeless man who has to return to his hometown to take care for his 16…