chris has logged 303 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
29
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Edit this entry  
27
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Thirst

Thirst

1949
×
★★
Edit this entry  
12
The Snowman

The Snowman

2017
×
Edit this entry  
11
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Thelma

Thelma

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Wind River

Wind River

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
mother!

mother!

2017
×
★½
Edit this entry  
04
Port of Call

Port of Call

1948
×
★★★
Edit this entry  
04
The Stranger

The Stranger

1967
×
★★½
Edit this entry  
02
Crisis

Crisis

1946
×
★★½
Edit this entry  
30
The Spy Who Came In from the Cold

The Spy Who Came In from the Cold

1965
×
★★★½
Edit this entry  
27
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Edit this entry  
26
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Cruel Story of Youth

Cruel Story of Youth

1960
×
★★★½
Edit this entry  
24
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Edit this entry  
23
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
21
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Edit this entry  
20
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
Edit this entry  
19
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★
Edit this entry  
14
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Edit this entry  
12
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★½
Edit this entry  
10
Cruel Gun Story

Cruel Gun Story

1964
×
★★★
Edit this entry  
08
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
02
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★
Edit this entry  
23
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★½
Edit this entry  
22
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Edit this entry  
17
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry