• City Lights

  • L'Âge d'Or

    ★★★

  • A Straightforward Boy

    ★★★

  • Un Chien Andalou

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • The Fall of the House of Usher

    ★★★½

  • The Cameraman

    ★★★★

  • The Man Who Laughs

    ★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★

  • Downhill

    ★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • The Unknown

    ★★★★

  • Napoleon

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★½

  • The General

  • Faust

    ★★★★

  • A Page of Madness

    ★★★★½

  • The Flying Ace

    ★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • Body and Soul

    ★★★½

  • The Gold Rush

    ★★★★

  • Regeneration

  • Safety Last!

    ★★★★

  • Phantom

    ★★★

  • Häxan

    ★★★½

  • Romance of a Fruit Peddler

    ★★½

  • Nosferatu

    ★★★½

  • By Right of Birth

  • The Kid

    ★★★½

  • The Symbol of the Unconquered

    ★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★½

  • Within Our Gates

    ★★★★

  • A Reckless Rover

  • Mercy, the Mummy Mumbled

  • Two Knights of Vaudeville

  • The Merry Frolics of Satan

  • The Flying Train

  • Something Good - Negro Kiss

  • Boat Leaving the Port