Sort by

fives has logged 328 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ice Age: Collision Course

Ice Age: Collision Course

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Mank

Mank

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Kronk's New Groove

Kronk's New Groove

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Mulan

Mulan

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
08
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Walking Dead: A Decade of Dead

The Walking Dead: A Decade of Dead

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Ice Age: Continental Drift

Ice Age: Continental Drift

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ice Age: The Meltdown

Ice Age: The Meltdown

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tarzan II

Tarzan II

2005
×
Read the review Edit this entry  
20
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Read the review Edit this entry  
19
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
It

It

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Scoob!

Scoob!

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry