Sort by

fives has logged 34 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Darth Maul: Apprentice

Darth Maul: Apprentice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Whole Truth

The Whole Truth

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Salad Fingers

Salad Fingers

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ewoks: The Battle for Endor

Ewoks: The Battle for Endor

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry