Chadwin has logged 404 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Are We Not Cats

Are We Not Cats

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
26
14 Cameras

14 Cameras

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Ant Head

Ant Head

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bird Box

Bird Box

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
Edit this entry  
21
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Mule

The Mule

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Into the Abyss - A Tale of Death, a Tale of Life

Into the Abyss - A Tale of Death, a Tale of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★½
Edit this entry  
17
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Edit this entry  
16
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
12
Calibre

Calibre

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ida

Ida

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Endless

The Endless

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dog

Dog

2001
×
★★★
Edit this entry  
02
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry