Chadwin has logged 46 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Evolution

Evolution

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kin

Kin

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
The Girl and Her Trust

The Girl and Her Trust

1912
×
Read the review Edit this entry  
29
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Read the review Edit this entry  
27
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Comet

Comet

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Plumber

The Plumber

1979
×
Read the review Edit this entry  
19
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Meg

The Meg

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Mile 22

Mile 22

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Little Children

Little Children

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cube

Cube

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★½
Edit this entry  
10
Wasp

Wasp

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Strange Ones

The Strange Ones

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Slender Man

Slender Man

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
The Alchemist Cookbook

The Alchemist Cookbook

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Darkest Minds

The Darkest Minds

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Darkest Minds

The Darkest Minds

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Death of a Nation

Death of a Nation

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry