• The Faculty

    The Faculty

    ★★★½

    everything about this film just screams 90s horror flick and i loooooove it

  • (500) Days of Summer

    (500) Days of Summer

    ★★★★½

    nothing has broke me like that expectations vs reality scene has

    JOSEPH GORDON LEVITT I LOVE YOU

  • Poms

    Poms

    ★★★★

    the first act is a little boring and very much a slow burner but once the story unfolded i completely fell in love with the cast and the message behind the film.

    the jokes don’t always hit and there’s a few clichè moments but this film has sooooo much heart and i am completely obsessed

  • The Call

    The Call

    ★★★

    at this point im shocked if lin shaye doesn’t show up in a horror film

  • The Devil Wears Prada

    The Devil Wears Prada

    ★★★★★

    i want miranda priestly to yell at me

  • Heathers

    Heathers

    ★★★★½

    “Fuck me gently with a chainsaw” may be the best line uttered on any film, ever

  • Paranormal Island

    Paranormal Island

    do you reckon filmmakers ever get half way through making a movie and just think... this is awful? because that most definitely happened here 😭

  • Z

    Z

    ★★★½

    Z is a bit of a prick isn’t he

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★★

    a really overdone concept that was executed surprisingly well to the point where it almost felt like it hadn’t been done before.

    the cast are great and execute both the light & dark humour really well.

    my only critique is that it does drag out a little bit and at times i was wondering where the story was actually going - but by the end the film had won me over again.

  • Vivarium

    Vivarium

    ★★★

    what.... the fuck

  • Chick Fight

    Chick Fight

    ★★★

    questionable performances and jokes from time to time but yknow what! it was a cute lighthearted film with some golden moments so im willing to let it slide.

  • The Hitcher

    The Hitcher

    ★★½

    the best part about this film was the first 30 seconds of all american rejects playing during the opening scene and the two minutes of dialogue that sean bean is given 

    a meh remake of a classic but to be honest, not a bad film and an arguably good attempt at a cat and mouse thriller.

    id recommend to anybody looking for a thriller that doesn’t require too much focus but is also somewhat gripping