Matthew has logged 233 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
Read the review Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Inspired by Bret Easton Ellis

Inspired by Bret Easton Ellis

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★
Edit this entry  
08
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Edit this entry  
07
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★½
Edit this entry  
04
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Thinning

The Thinning

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
18
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
01
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
01
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★½
Edit this entry  
22
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry