Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Reprise

Reprise

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Star Trek V: The Final Frontier

Star Trek V: The Final Frontier

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Possession

Possession

1981
×
★★★
Edit this entry  
27
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★
Edit this entry  
26
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★
Edit this entry  
25
Saint Omer

Saint Omer

2022
×
★★½
Edit this entry  
25
Nick of Time

Nick of Time

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Boy Factory

The Boy Factory

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
There's Always Tomorrow

There's Always Tomorrow

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Broker

Broker

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Whale

The Whale

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Broker

Broker

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Man Hunt

Man Hunt

1941
×
★★½
Edit this entry  
12
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Edit this entry  
12
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Q

Q

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★★½
Edit this entry  
06
The Woman on the Beach

The Woman on the Beach

1947
×
★★
Edit this entry  
05
A Girl Missing

A Girl Missing

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inferno

Inferno

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
This Is Not a Movie: Robert Fisk and the Politics of Truth

This Is Not a Movie: Robert Fisk and the Politics of Truth

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★½
Edit this entry  
25
Marnie

Marnie

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Significant Other

Significant Other

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Commando

Commando

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Circumstance

Circumstance

2011
×
★★
Edit this entry  
18
The Shadow

The Shadow

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry