Sort by

Flo has logged 383 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★½
Edit this entry  
30
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Crash Reel

The Crash Reel

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Rich Hill

Rich Hill

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★½
Edit this entry  
28
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★½
Edit this entry  
27
Nymphomaniac

Nymphomaniac

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
★★
Edit this entry  
26
What Now? Remind Me

What Now? Remind Me

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Blended

Blended

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Next Goal Wins

Next Goal Wins

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★½
Edit this entry  
21
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
The Last of the Unjust

The Last of the Unjust

2013
×
★★
Edit this entry  
20
The Normal Heart

The Normal Heart

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
All This Mayhem

All This Mayhem

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Body

The Body

2012
×
★★½
Edit this entry  
14
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Spell to Ward Off the Darkness

A Spell to Ward Off the Darkness

2013
×
★★
Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Locke

Locke

2013
×
Edit this entry  
12
The Grand Seduction

The Grand Seduction

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Stations of the Cross

Stations of the Cross

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Once Upon a Forest

Once Upon a Forest

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
The Case Against 8

The Case Against 8

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Zulu

Zulu

2013
×
★★
Edit this entry  
06
Of Horses and Men

Of Horses and Men

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Boomerang

Boomerang

1992
×
★★★
Edit this entry  
04
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
K2: Siren of the Himalayas

K2: Siren of the Himalayas

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
Return to Homs

Return to Homs

2013
×
★★½
Edit this entry  
01
Sacro GRA

Sacro GRA

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
The Core

The Core

2003
×
★½
Edit this entry  
29
Lost in Space

Lost in Space

1998
×
★★
Edit this entry  
29
Serial (Bad) Weddings

Serial (Bad) Weddings

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
23
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★
Edit this entry