Sort by

Rose has logged 123 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kundun

Kundun

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★½
Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
Edit this entry  
03
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Locke

Locke

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Locke

Locke

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Capone

Capone

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Gotti

Gotti

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Batman Ninja

Batman Ninja

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Boys State

Boys State

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
22
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★
Edit this entry