Sort by

flycat has logged 95 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read prior review Edit this entry  
03
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
31
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
21
mother!

mother!

2017
×
Edit this entry  
21
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Crystal Fairy & the Magical Cactus

Crystal Fairy & the Magical Cactus

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★
Edit this entry  
21
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★½
Edit this entry  
17
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
★★★★
Edit this entry