Sort by

lauren has logged 268 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Landscapers

Landscapers

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Brothers

Brothers

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
Hansel and Gretel

Hansel and Gretel

2007
×
Read the review Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Maid in Manhattan

Maid in Manhattan

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Just My Luck

Just My Luck

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Nobody

Nobody

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Monte Carlo

Monte Carlo

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dreamland

Dreamland

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Belfast

Belfast

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
Read the review Edit this entry  
24
Hitch

Hitch

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Adele One Night Only

Adele One Night Only

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cheer

Cheer

2020
×
Read the review Edit this entry