Sort by

flynn has logged 521 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Custody of the Child

Custody of the Child

1909
×
Edit this entry  
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Old

Old

2021
×
★½
Read prior review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Songs for Four Hands

Songs for Four Hands

1970
×
Edit this entry  
25
Convalescing

Convalescing

2000
×
Edit this entry  
25
Portraits

Portraits

1972
×
Edit this entry  
25
Ariadne

Ariadne

2005
×
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
25
Light Years

Light Years

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1905
×
Edit this entry  
24
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Edit this entry  
23
The Colonel's Account

The Colonel's Account

1907
×
Edit this entry  
23
The Red Spectre

The Red Spectre

1907
×
Edit this entry  
23
a poem from my life/

a poem from my life/

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
December Seeds

December Seeds

2009
×
Edit this entry  
20
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
Edit this entry  
19
Alice Guy Films a 'Phonoscène' in the Studio at Buttes-Chaumont, Paris

Alice Guy Films a 'Phonoscène' in the Studio at Buttes-Chaumont, Paris

1905
×
Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Living Sculptures: Film Study for Screen Artist

Living Sculptures: Film Study for Screen Artist

1903
×
Edit this entry  
18
Faust and Mephistopheles

Faust and Mephistopheles

1903
×
Edit this entry  
18
The Sick Kitten

The Sick Kitten

1903
×
Edit this entry  
18
The Infernal Cauldron

The Infernal Cauldron

1903
×
Edit this entry  
16
The Mission

The Mission

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
sickening chair games

sickening chair games

2015
×
Edit this entry  
15
Lost Note

Lost Note

1969
×
Read prior review Edit this entry  
15
As Is Was

As Is Was

1995
×
Edit this entry  
15
Isolation

Isolation

1974
×
Read prior review Edit this entry  
15
Feeler

Feeler

2016
×
Edit this entry  
15
Light Hit

Light Hit

1995
×
Edit this entry  
15
Wrist Trick

Wrist Trick

1965
×
Edit this entry  
15
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
Edit this entry  
15
Monkeyshines, No. 1

Monkeyshines, No. 1

1890
×
Edit this entry  
15
Misery Loves Company

Misery Loves Company

1993
×
Read the review Edit this entry  
14
Blue Gate Crossing

Blue Gate Crossing

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★
Edit this entry  
11
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Second Journey (To Uluru)

The Second Journey (To Uluru)

1981
×
Edit this entry  
09
Crystal Ship

Crystal Ship

1988
×
Edit this entry  
09
Fuses

Fuses

1967
×
Read the review Edit this entry  
09
Jeux arborescents

Jeux arborescents

1931
×
Edit this entry  
09
Floating under a Honey Tree

Floating under a Honey Tree

1998
×
Edit this entry  
08
All My Life

All My Life

1966
×
Edit this entry  
08
Anima, Silueta de Cohetes (Firework Piece)

Anima, Silueta de Cohetes (Firework Piece)

1976
×
Edit this entry  
08
Emergence Collapse

Emergence Collapse

2021
×
Edit this entry