• Dune

    Dune

    ★★½

    you guys lied to me

  • Hustle

    Hustle

    ★★★★

    This hit all the right spots

  • Cabaret

    Cabaret

    ★★★★

    Wow wow

  • In the Mood for Love

    In the Mood for Love

    ★★★★½

    The entire movie is unreal and absolutely insane but the ending in Cambodia is otherworldly

  • Magic Mike XXL

    Magic Mike XXL

    ★★★★½

    Greatest movie of all time yes or no

  • The Bling Ring

    The Bling Ring

    ★★★★½

    Anyone who says they don’t like this is LYING

  • Hill of Freedom

    Hill of Freedom

    ★★★★★

    This is the most amazing, joyful, cutest movie of all time and also has the best dialog of any movie ever.

    It also does more in 67 minutes than movies 3 times its length.

  • Love & Basketball

    Love & Basketball

    ★★★★★

    OH MY GOD the chemistry, the soundtrack, everything about it is perfect. This is a perfect movie, no notes wow

  • The Redeem Team

    The Redeem Team

    ★★★★

    Poor Manu

  • Oppenheimer

    Oppenheimer

    ★★★★

    Josh Peck was snubbed

  • Incendies

    Incendies

    ★★★★½

    I don’t really know what to say other than I don’t think I’ll ever stop thinking about this movie. I’m absolutely destroyed.

  • The Panic in Needle Park

    The Panic in Needle Park

    ★★★★

    No because I don’t think I’ve ever been as attracted to a man in a movie as I am to Al Pacino in this like ohmygod. 

    But for real, this shattered my soul into a million little tiny pieces. The real world really does get to you doesn’t it.