Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Red Angel

Red Angel

1966
×
★★★
Edit this entry  
14
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★
Edit this entry  
13
Affair in the Snow

Affair in the Snow

1968
×
★★★½
Edit this entry  
11
Woman of the Lake

Woman of the Lake

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★
Edit this entry  
08
Love at Sea

Love at Sea

1964
×
★★★
Edit this entry  
07
White Hunter, Black Heart

White Hunter, Black Heart

1990
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Good Girls

The Good Girls

1960
×
★★★½
Edit this entry  
07
Comrades

Comrades

1986
×
Edit this entry  
06
The War Game

The War Game

1966
×
Edit this entry  
06
The Woman Who Dared

The Woman Who Dared

1944
×
★★★★
Edit this entry  
31
Atonement

Atonement

2007
×
★★★
Edit this entry  
31
Metropolis

Metropolis

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Androids Dream

Androids Dream

2014
×
★★½
Edit this entry  
24
Innocence

Innocence

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mirrored Mind

Mirrored Mind

2005
×
★★½
Edit this entry  
22
Angel Dust

Angel Dust

1994
×
★★★½
Edit this entry  
16
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Night of the Shooting Stars

The Night of the Shooting Stars

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
The Killer

The Killer

1989
×
★★★½
Edit this entry  
06
Two English Girls

Two English Girls

1971
×
★★★½
Edit this entry  
04
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
04
Kisapmata

Kisapmata

1981
×
★★★★
Edit this entry  
03
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★
Edit this entry  
24
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Blue Lagoon

The Blue Lagoon

1980
×
★★
Edit this entry  
30
One Wonderful Sunday

One Wonderful Sunday

1947
×
★★★
Edit this entry  
19
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★½
Edit this entry  
16
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
Edit this entry  
15
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Edit this entry  
08
Godzilla vs. Biollante

Godzilla vs. Biollante

1989
×
★★★
Edit this entry  
08
Gertie the Dinosaur

Gertie the Dinosaur

1914
×
Edit this entry  
06
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★
Edit this entry  
03
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
Edit this entry  
23
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
★★★½
Edit this entry  
23
Journey to the Shore

Journey to the Shore

2015
×
Edit this entry  
21
The Eyes, the Mouth

The Eyes, the Mouth

1982
×
★★★
Edit this entry  
20
Eega

Eega

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Song of Bernadette

The Song of Bernadette

1943
×
★★★★
Edit this entry  
15
Les Dames du Bois de Boulogne

Les Dames du Bois de Boulogne

1945
×
★★★½
Edit this entry  
14
Stingray Sam

Stingray Sam

2009
×
★★½
Edit this entry  
12
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Great Day in the Morning

Great Day in the Morning

1956
×
★★★
Edit this entry