Sort by

Foggy has logged 48 entries for films during January 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Spider

Spider

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
31
Paperman

Paperman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Portal: No Escape

Portal: No Escape

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Looper

Looper

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
Read the review Edit this entry  
25
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Warrior

Warrior

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Edit this entry  
16
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Primer

Primer

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chopper

Chopper

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Babel

Babel

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry