Foggy has logged 37 entries for films during November 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ecstasy of Wilko Johnson

The Ecstasy of Wilko Johnson

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Orion: The Man Who Would Be King

Orion: The Man Who Would Be King

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cartel Land

Cartel Land

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Runaway Train

Runaway Train

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Lady in the Van

The Lady in the Van

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
#ALLMYMOVIES

#ALLMYMOVIES

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shogun Assassin

Shogun Assassin

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Producers

The Producers

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
'71

'71

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dirty Pretty Things

Dirty Pretty Things

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry