Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Lovely Andrea

Lovely Andrea

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
November

November

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
video 6

video 6

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
SAI_________________________LOR/2020

SAI_________________________LOR/2020

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Factory of the Sun

Factory of the Sun

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Liquidity Inc.

Liquidity Inc.

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Attica

Attica

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
HellYeahWeFuckDie

HellYeahWeFuckDie

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Lovely Andrea

Lovely Andrea

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
November

November

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
November

November

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Days

Days

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★½
Edit this entry  
24
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
23
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Dr. Pimple Popper: The 12 Pops of Christmas

Dr. Pimple Popper: The 12 Pops of Christmas

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Why Sharks Attack

Why Sharks Attack

2014
×
Edit this entry  
15
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roberta

Roberta

1935
×
★★½
Edit this entry  
15
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Steven Universe Future

Steven Universe Future

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sweating Blood

Sweating Blood

1973
×
★★★
Edit this entry  
02
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Serene Velocity

Serene Velocity

1970
×
★★★
Edit this entry  
22
Sun in Your Head

Sun in Your Head

1963
×
★★★½
Edit this entry  
22
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Snow-White

Snow-White

1933
×
Edit this entry  
06
kittykat96

kittykat96

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
[...] craving for narrative

[...] craving for narrative

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
life/like

life/like

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Reichstag 9/11

Reichstag 9/11

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Begone Dull Care

Begone Dull Care

1949
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lichtspiel: Opus I

Lichtspiel: Opus I

1921
×
Edit this entry  
24
All My Life

All My Life

1966
×
Edit this entry  
24
Uncertain Presence

Uncertain Presence

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shirin

Shirin

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry