• The Incredibles

    The Incredibles

    ★★★½

    i used to want to be violet at the end with her hair tucked back so bad as a kid

  • Slow Death

    Slow Death

    i kind of went off here

  • Here Comes Peter Cottontail

    Here Comes Peter Cottontail

    ★★★½

    core memory

  • The Prince of Egypt

    The Prince of Egypt

    ★★★½

    sexual awakening! at the 2009 family seder

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★

    there's something undeniably and incredibly sensual about a a man with a southern accent and boyish charm who's incredibly good at something specific... that autistic boy swag that je ne sais quoi...

  • Funny Face

    Funny Face

    ★★★★½

    "pardon monsieur... je suis... terribly sorry"

  • Be My Valentine, Charlie Brown

    Be My Valentine, Charlie Brown

    ★★★½

    "and this one's for elizabeth barrett browning!"

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

    "look, i didn't write the gay handbook. you got a problem, take it up with liberace's ghost" 

  • Roman Holiday

    Roman Holiday

    ★★★★★

    watching this movie as a teenager is the reason i am who i am today

  • The Merry Widow

    The Merry Widow

    ★★★★

    obsessed with the costuming and set design here

  • Submarine

    Submarine

    ★★★★½

    you had to be there

  • Rebecca

    Rebecca

    ★★★★★

    one time i was explaining an extremely elaborate recurring sexual fantasy of mine to a close friend and realized i had almost exactly described the plot of this movie