Sort by

jordan has logged 146 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★
Edit this entry  
22
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
Edit this entry  
12
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
Edit this entry  
28
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
Edit this entry  
02
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★½
Edit this entry  
16
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
13
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry  
12
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Edit this entry  
11
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
10
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Edit this entry  
09
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Edit this entry