Sort by

Tentin has logged 328 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Red Sonja

Red Sonja

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Underwater

Underwater

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jack Goes Boating

Jack Goes Boating

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ryan's Daughter

Ryan's Daughter

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Flawless

Flawless

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Chico & Rita

Chico & Rita

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Earth

Earth

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Capricorn One

Capricorn One

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Power of Nightmares

The Power of Nightmares

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Onion Field

The Onion Field

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Garment Jungle

The Garment Jungle

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Homo Sapiens

Homo Sapiens

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Ring

The Ring

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Visitors

The Visitors

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bluebeard's Eighth Wife

Bluebeard's Eighth Wife

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Reds

Reds

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Munich

Munich

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Washing Society

The Washing Society

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
The Howling

The Howling

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trumbo

Trumbo

2007
×
Read the review Edit this entry  
20
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Leatherface

Leatherface

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
Read the review Edit this entry