• Doctor Strange

    ★★★½

  • Split

    ★★★½

  • Jackie

    ★★½

  • Lion

    ★★★½

  • Maudie

    ★★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★½

  • Your Name.

    ★★★★

  • Now You See Me 2

    ★½

  • The Neon Demon

    ★★★★½

  • Julieta

    ★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★½

  • Room

    ★★★½

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Inside Out

    ★★★★½

  • The Brand New Testament

    ★★★½

  • The Witch

    ★★

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Inherent Vice

    ★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Saint Laurent

    ★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Lucy

    ★★★½

  • Mommy

    ★★★★½

  • The Salt of the Earth

    ★★★★★

  • Noah

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Boyhood

    ★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★½

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★½

  • Castello Cavalcanti

    ★★½

  • Her

    ★★★½

  • Dallas Buyers Club

    ★★½

  • Tom at the Farm

    ★★★

  • Palo Alto

    ★★½

  • Only Lovers Left Alive

    ★★½

  • The Bling Ring

  • The Great Gatsby

    ★★★½

  • Trance

  • The Kings of Summer

    ★★★½

  • Django Unchained

    ★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★

  • Frances Ha

    ★★★★

  • Laurence Anyways

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • Mirror Mirror

    ½

  • 21 Jump Street

    ★½

  • Project X

    ½

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★½

  • The Skin I Live In

    ★★★★

  • Drive

    ★★★★½

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★½

  • Detachment

    ★★★½

  • Source Code

    ★★★½

  • The Strange Thing About the Johnsons

    ★★★★★

  • Love & Other Drugs

    ★½

  • The Social Network

    ★★½

  • Black Swan

    ★★★★½

  • Eat Pray Love

    ★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

  • Prince of Persia: The Sands of Time

  • Heartbeats

    ★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • Shutter Island

    ★★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • The Concert

  • I Killed My Mother

    ★★★★★