• Up

    ★★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Taken

    ★★★★

  • The Darjeeling Limited

    ★★★★★

  • Hotel Chevalier

    ★★★½

  • Superbad

    ★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • Zodiac

    ★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • The Illusionist

  • Marie Antoinette

    ★★★★

  • The Host

    ★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★

  • Charlie and the Chocolate Factory

    ★★★★

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★½

  • Mean Girls

    ★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★½

  • The Machinist

    ★★★½

  • Oldboy

    ★★★★★

  • Master and Commander: The Far Side of the World

    ★★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★

  • The Dreamers

    ★★★★½

  • Lost in Translation

    ★★★★

  • Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

    ★★½

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★

  • Good Bye Lenin!

    ★★★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★½

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★½

  • City of God

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★½

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★★

  • Zoolander

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Legally Blonde

    ★★★★

  • Shrek

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • Hannibal

    ★★★½

  • Donnie Darko

    ★★★½

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • Memento

    ★★★

  • American Psycho

    ★★★

  • Girl, Interrupted

    ★★

  • Fight Club

    ★★★★½

  • American Beauty

    ★★★

  • Runaway Bride

  • Eyes Wide Shut

    ★★★½

  • The Virgin Suicides

    ★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★★

  • Ratcatcher

  • Notting Hill

  • All About My Mother

    ★★★★

  • 10 Things I Hate About You

    ★★

  • The Matrix

    ★★★½

  • Cruel Intentions

    ★★★½

  • Stepmom

    ★★★★★

  • Rushmore

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★

  • Buffalo '66

    ★★★½

  • Good Will Hunting

    ★★★★½

  • Titanic

    ★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★½

  • My Best Friend's Wedding

    ★★

  • Basquiat

    ★★½

  • Twelve Monkeys

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★

  • Fallen Angels