Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sword of God

Sword of God

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Becky

Becky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Purity of Vengeance

The Purity of Vengeance

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Conspiracy of Faith

A Conspiracy of Faith

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Absent One

The Absent One

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Keeper of Lost Causes

The Keeper of Lost Causes

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Küss die Hand, Krüger

Küss die Hand, Krüger

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Krauses Hoffnung

Krauses Hoffnung

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Underwater

Underwater

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Kangaroo Chronicles

The Kangaroo Chronicles

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gundermann

Gundermann

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fisherman’s Friends

Fisherman’s Friends

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Line of Duty

Line of Duty

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Leisure Seeker

The Leisure Seeker

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Meatloaf Addict

The Meatloaf Addict

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tatort: Der treue Roy

Tatort: Der treue Roy

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Magical Mystery or: The Return of Karl Schmidt

Magical Mystery or: The Return of Karl Schmidt

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Professor

The Professor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
7500

7500

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
VFW

VFW

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Coma

Coma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Das perfekte Geheimnis

Das perfekte Geheimnis

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry